سالانه ۱۰ تا ۱۵ هزار مفصل زانو در کشور تعویض می‌شود

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: سالانه حداقل ۱۰ تا ۱۵ هزار تعویض مفصل زانو در کشور انجام می‌شود.

دکتر حمیدرضا یزدی روز پنجشنبه در نشست خبری پنجمین کنگره بین‌المللی جراحی زانو با اشاره به حضور بیش از ۳۰ سخنران خارجی در این کنگره اظهار کرد: سخنرانان از کشورهای اروپایی، آسیایی و حوزه خلیج‌فارس هستند.

وی با اشاره به اینکه آسیب‌های زانو در کشور از شیوع بالایی برخوردار است، تأکید کرد: سخت‌ترین و پیچیده‌ترین جراحی‌های زانو در ایران انجام می‌شود.

این متخصص جراحی زانو با اشاره به علل بروز آسیب‌های زانو گفت: نشستن روی زمین، فشار زیادی به مفصل زانو می‌آورد. همچنین تردد در پله‌ها و استفاده از توالت ایرانی به همراه افزایش وزن، می‌تواند از علل بروز آسیب‌های زانو باشد.

یزدی، چاقی مفرط را مورد اشاره قرار داد و گفت: چاقی روی مفاصل اندام تحتانی بخصوص زانو تأثیر زیادی دارد و همین مسئله با توجه به شیوع رو به افزایش چاقی در کشورمان، می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

وی از جراحی‌های زانو به عنوان یکی از شایع‌ترین جراحی‌های ارتوپدی نام برد و افزود: آسیب‌های ورزشی نیز از جمله مواردی است که مفصل زانو را از بین می‌برد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با اعلام اینکه سالانه حداقل ۱۰ تا ۱۵ هزار تعویض مفصل زانو در کشور انجام می‌شود، ادامه داد: در همه جای دنیا آسیب‌های ورزشی وجود دارد، اما به نظر می‌رسد در کشور ما ورزشکاران خوب آموزش نمی‌بینند و مربی بدنساز آنطور که باید موارد گرم کردن ورزشکاران و تقویت عضلات را خوب رعایت نمی‌کند.

به گفته یزدی، آسیب زانو بیشتر در رشته‌های ورزشی تیمی همچون فوتبال و بسکتبال شایع‌تر است.

وی ادامه داد: بعضی باشگاه‌های کشور متأسفانه از همکاران ارتوپد برای انجام نرمش‌های اصولی استفاده نمی‌کنند؛ این در حالی است که اغلب باشگاه‌های بزرگ اروپایی همواره در کنار خود، یک ارتوپد دارند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران در رابطه با جراحی‌های زانو در کشور و پذیرش بیماران خارجی گفت: خوشبختانه در موضوع توریست سلامت، یکی از شاخه‌های پزشکی که بیشتر مورد توجه قرار گرفته، جراحی ارتوپدی و بخصوص جراحی زانو است؛ به طوری که در حال حاضر بیمارانی از کشورهای ترکیه، آسیای میانه و حتی از اروپا و آمریکا که البته بیشتر هموطنان خودمان هستند، برای درمان به ایران می‌آیند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار