دبیرکل سازمان ملل خروج آمریکا از برجام را محکوم کند

«کلسی داونپورت» درباره چالش سیاست های آمریکا برای نهادها و قوانین بین المللی افزود: ترامپ ‏نشان داده است که برای توافق های بین المللی اهمیتی قائل نیست. تصمیم وی برای خروج از برجام، تنها نمونه ای دیگر از ‏مخالفت وی با چندجانبه گرایی است.

وی تاکید کرد: اقدامات ترامپ خطر انزوای آمریکا را افزایش داده است آن هم درست در زمانی که به همکاری برای ‏مقابله با چالش های پیچیده جهانی همچون تهدید ناشی از گسترش سلاح های کشتار جمعی نیازمند است.‏
مدیر 'سیاستگذاری منع گسترش ‏جنگ افزار هسته ای' در انجمن کنترل سلاح ‏واشنگتن تاثیر رژیم صهیونیستی و سعودی را بر تصمیم ترامپ برای خروج از برجام جانبی دانست و گفت: متحدان منطقه ای ‏آمریکا باید درک کنند که ترامپ هیچ طرح عملی جایگزین برای رسیدن به یک توافق فراگیر با ایران ندارد.
داونپورت تصریح کرد: ترامپ ادعا می کند ‏که او قوی ترین رژیم تحریم ها در تاریخ را علیه ایران برقرار خواهد کرد تا ایران را به مذاکرات در مورد توافق جامع که شامل ‏برنامه هسته ای، موشک و سیاست های منطقه ای آن باشد، وادار کند اما ترامپ فاقد اعتبار و حمایت لازم برای ایجاد یک ‏ائتلاف بین المللی برای تحریم مجدد ایران است.
وی ادامه داد: با توجه به این که ایران از چارچوب برجام پیروی می کند و دلیلی قانونی در ‏دست ترامپ برای خارج شدن از توافق و برقراری تحریم ها وجود ندارد، راهبرد معامله تازه ترامپ با ایران توهمی بیش نیست. ‏

‏** نقض قطعنامه سازمان ملل توسط ترامپ
‏ عضو شورای روابط خارجی آمریکا با توجه به گزارش جدید دبیرکل سازمان ملل متحد درباره قطعنامه 2231 افزود: سازمان ملل متحد نقشی حیاتی در اجرای مقررات قطعنامه 2231 دارد که در واقع مکمل توافق ‏هسته ای با ایران است.
داونپورت اضافه کرد: این مقررات به تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل متحد و محدودیت های موشکی در ایران و همچنین ‏سازوکار پیگیری مربوط هستند. گزارش های دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد اجرای قطعنامه 2231 یک ابزار مهم برای ‏بررسی اتهاماتی است که ایران تحریم های تسلیحاتی و ممنوعیت انتقال موشک های بالستیک را نقض کرده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین ابزار ‏مهمی برای پیگیری اجرای مفاد توافق هسته ای و ارئه توصیه هایی برای اطلاع رسانی بهتر به کشورهای عضو در مورد نحوه پیش بردن برجام است.‏
مدیر 'سیاستگذاری منع گسترش ‏جنگ افزار هسته ای' در انجمن کنترل سلاح ‏واشنگتن اظهار کرد: از آنجا که قطعنامه 2231 شامل مقرراتی است که از تمام کشورهای عضو می خواهد از اجرای توافقنامه حمایت ‏کنند، اقدام دبیر کل برای مطرح کردن اقدامات ایالات متحده که باعث ایجاد نااطمینانی در زمینه توافق هسته ای شده است، کاری بجا بوده ‏است.
داونپورت تاکید کرد: دبیر کل باید همچنان موضع ترامپ درباره برجام را که باعث تضعیف تلاش های منع گسترش سلاح های هسته ای شده، ‏محکوم کند؛ البته سازمان ملل متحد این اختیار را ندارد که تعیین کند که آیا ایالات متحده برجام را زیر پا گذاشته یا نه. این کار بر ‏عهده طرف های دیگر این توافق قرار دارد.
وی افزود: دبیرکل سازمان ملل باید برای درک بهتر از قطعنامه 2231 و کانال اجرای آن تلاش و همه کشورهای عضو را به حمایت از آن تشویق کند.‏
این کارشناس آمریکایی تاکید کرد: بدون تردید ترامپ قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد را ‏پایمال کرده است. این قطعنامه «خواستار» آن می شود که همه کشورهای عضو برای حمایت از اجرای برجام گام برداشته و از ‏گروه 1+5 می خواهد که برای حل اختلافات مربوط به برجام در چارچوب سازوکارهای تعیین شده توسط توافق عمل کنند.
داونپورت با بیان اینکه این مقررات غیراجباری هستند، ادامه داد: اما نشان دهنده اهمیت این توافق برای عدم گسترش سلاح های هسته ای و مسئولیتی است که همه ‏کشورهای عضو سازمان ملل متحد در حمایت از این توافقنامه دارند.
وی تصریح کرد: تصمیم ترامپ برای برقراری دوباره مجازات تحریم ها، بسیاری از کشورهای عضو را در یک موقعیت ‏دشوار قرار می دهد. ایالات متحده نباید مجازات های یکجانبه خود را برای انجام تجارت مشروع با ایران بر کشورهای دیگر ‏تحمیل کند. این فعال سیاسی مدنی آمریکا عنوان کرد: اگر ایالات متحده به نقض تعهدات بین المللی خود ادامه دهد، به طور فزاینده ای منزوی خواهد شد.‏
برخی خبرگزاری ها در چند روز گذشته از گزارش دوره ای دبیرکل سازمان ملل متحد درباره قطعنامه 2231 خبر داده اند که حاکی از آن است دبیرکل سازمان ملل متحد تنها به ابراز تاسف از خروج آمریکا از برجام بسنده کرده است.

** اهمیت امنیتی برجام
ایرنا در ادامه پرسید اینکه ترامپ ادعا کرده که خروج از برجام سیاست های منطقه ای ایران را تغییر داده است، مبنای واقعی ‏دارد یا فقط یک بیانیه سیاسی در پاسخ به انتقادات داخلی و بین المللی از خروج او از توافق هسته ای ایران است؟‎ ‎
عضو شورای روابط خارجی آمریکا پاسخ داد: برجام نگرانی های طولانی مدت مربوط به برنامه هسته ای ایران را حل کرده و محدودیت ها و اقدامات ذکر شده ‏در برجام اعتماد بیشتری به فعالیت های هسته ای تهران به وجود آورده است.
داونپورت افزود: با این حال، ترامپ آن ‏‎ ‎را شکست خورده نامید، ‏زیرا سیاست های منطقه ای ایران را تغییر نداد و یا آزمایش موشک های بالستیک را متوقف نکرد. این درحالی بود که اساسا این ‏مسائل خارج از حوزه برجام قرار داشتند.
وی تهدیدهای مقامات ایرانی برای خروج از ‏ان پی تی در پاسخ به عملکرد آمریکا را نیز به شدت نگران کننده دانست و ادامه داد: چنین اقدامی نه تنها به امنیت بین المللی و ان پی تی‏ آسیب وارد می کند، بلکه باعث تردید ‏درباره ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران می شود.‏
این کارشناس آمریکایی تصریح کرد: در حال حاضر‎ ‎ترامپ‎ ‎دنبال توجیه تصمیم خود مبنی بر خروج از‎ ‎برجام است تا ثابت کند برنامه وی ‏برای فشار به ایران به منظور مذاکره برای دستیابی به یک معامله بهتر موفق بوده است و این توافق شامل برنامه های هسته ای، ‏موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران خواهد بود.
داونپورت یادآور شد: اما پس از زیرپا گذاشتن برجام، هیچ انگیزه ای برای ایران یا شرکای واشنگتن ‏در‎ ‎برجام‎ ‎وجود ندارد که با آمریکا وارد مذاکره و توافقی تازه شوند. رویکرد فشار آمریکا برای تحمیل توافقی دیگر به ایران از ‏نظر جامعه بین المللی مردود بوده و پس از آنکه ایالات متحده به تعهدات خود عمل نکرد، ایران حق دارد که نسبت به نیت های ‏آمریکا برای رسیدن به یک توافق دیگر مشکوک باشد.‏
وی درباره اهمیت برجام برای امنیت اروپا و جهان هم گفت: برجام ‏‎ ‎نگرانی های بین المللی در مورد ‏برنامه هسته ای ایران را حل کرد و اجرای کامل این توافق اطمینان داد که فعالیت های هسته ای این کشور کاملا صلح آمیز است.
این کارشناس خلع سلاح هسته ای افزود: ‏اگر‎ ‎برجام از بین برود و ایران فعالیت های هسته ای را که در حال حاضر توسط این توافق محدود شده است، از سر بگیرد، ‏تردیدها درباره نیت ایران برای فعالیت ها هسته ای آتی آن بالا می گیرد. این روند بی ثبای منطقه را بیشتر می کند و اگر ایران ‏غنی سازی را افزایش دهد، می تواند نگرانی هایی را دامن بزند که تهران در پی جنگ افزار هسته ‏ای است.
داونپورت اظهار کرد: این سناریو به احتمال زیاد به تلاش دیگر کشورهای منطقه برای رسیدن به سطح توانایی های هسته ای ایران دامن ‏خواهد زد. این روند برای امنیت منطقه و رژیم منع گسترش سلاح های هسته ای پیامدهای عمیقا منفی خواهد داشت.‏

‏** تلاش های اروپا برای حفظ توافق هسته ای
ایرنا در ادامه پرسید: اخیرا فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر اهمیت شرکت های کوچک و متوسط ‏اروپایی که کمتر در بازار ایالات متحده مشارکت دارند، تاکید کرده و آن را برای تداوم برجام مهم دانسته است. ارزیابی شما از ‏اهمیت شرکت های کوچک و متوسط برای بهره مندی ایران از توافق هسته ای چیست و آیا اساسا فکر می کنید که رهبران اروپا ‏به اندازه کافی برای نجات توافق تلاش به خرج می دهند؟
داونپورت با اشاره به اینکه رهبران اروپایی نمی توانند شرکت ها را مجبور به ادامه کار با ایران کنند، افزود: اما اتحادیه اروپا ‏اقدامات مثبتی را برای مقابله با برقراری تحریم های ایالات متحده انجام داده و راهی را برای شرکت ها برای ادامه همکاری ‏اقتصادی با ایران ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: تصمیم اتحادیه اروپا برای به روز رسانی مقرراتی که نهادهای اتحادیه اروپا را از همکاری با ‏تحریم های ایالات متحده منع می کند، تنها یک نمونه پیشگیرانه از این تلاش هاست. اروپایی ها نشان داده اند که به دنبال حفظ ‏توافق و تحقق مزایای آن برای ایران هستند.
عضو انجمن کنترل سلاح واشنگتن اضافه کرد: این یک پیام قوی برای ایالات متحده است که اتحادیه اروپا رفتار غیر مسئولانه‎ ‎ترامپ‎ ‎را رد می کند و همچنان به پشتیبانی از برجام ادامه خواهد داد. برقراری این مقررات و سایر سازوکارها پیامی ‏به ایران می فرستد که اتحادیه اروپا درباره تعهد خود برای حفظ‎ ‎برجام‎ ‎جدی است و مایل است تا با این متحد کلیدی، این هدف را ‏پیش ببرد.‏
داونپورت تصریح کرد: در حالی که اتحادیه اروپا، چین و روسیه همچنان به دنبال گزینه هایی ‏برای اجرای‎ ‎برجام‎ ‎هستند، بسیار مهم است که ایران همچنان خویشتنداری کرده و در چارچوب توافق عمل کند.
وی خاطرنشان کرد: برخلاف نقض ‏تحریک آمیز آمریکا، تا کنون تهران به درستی در پی اجرای‎ ‎برجام بوده است. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ‏گفت اگر «منافع این توافق برای ایران شروع به کاهش کند، پس هیچ دلیلی برای این که ایران در این توافق باقی بماند، وجود ‏نخواهد داشت.» اما به نظر من هیچ نفع هسته ای یا اقتصادی برای ایران در صورت خارج شدن از برجام وجود ندارد.‏

ایرنا

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار