اختلاف قیمت ۲۲۵ درصدی کارخانه و بازار، عامل کمبود محصولات پتروشیمی در بازار

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اختلاف قیمت ۲۲۵ درصدی کارخانه و بازار محصولات پتروشیمی را عامل کمبود این مواد در بازار اعلام کرد و افزود: بازار از نظر تولید محصولات پتروشیمی کمبودی ندارد.

آفتاب‌‌نیوز :

ولی ملکی در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: در جلسه بعدازظهر امروز (یک‌شنبه) کمیسیون، وضعیت تولید و بازار محصولات پتروشیمی با فعالان و دست‌اندرکاران بخش خصوصی و سه نفر از معاونان وزرای نفت و صنعت، معدن و تجارت بررسی شد.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس ادامه داد:  در این نشست اختلاف قیمت کارخانه و بازار محصولات پتروشیمی مورد بررسی قرار گرفت. مدیران دولتی حاضر در جلسه اعلام کردند از نظر عرضه محصولات پتروشیمی کمبودی وجود ندارد اما چشمگیرتر شدن اختلاف قیمت کارخانه و بازار مواد پتروشیمی موجب توقف عرضه این مواد شده است. به صورت مثال، قیمت یک کیلو محصول پتروشیمی پرکاربرد در تولید بطری در بازار دولتی ۶۲۹۰ تومان است ولی قیمت همین محصول در بازار آزاد ۲۰۴۵۰ تومان است. اختلاف قیمت ۱۴ هزار تومانی در هر کیلو محصول پتروشیمی پرکاربرد باعث شده خریداران در یک محموله  مثلا ۲۲ تنی ۳۱۱ میلیون تومان سود کنند.

وی اختلاف شدید قیمتی محصولات پتروشیمی در کارخانه و بازار آزاد را موجب به وجود آمدن بستر سوء استفاده و رانت دانست و افزود: با شدت گرفتن این اختلاف قیمت، خریداران نیازشان به مواد پتروشیمی را چندین برابر نیاز واقعی اعلام می‌کنند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در عین حال آزادسازی قیمت مواد پتروشیمی را موجب عمیق‌تر شدن شکاف تورمی دانست و افزود: برای حل شدن مشکل یکی از راه‌کارهای پیشنهادی  تکمیل سامانه جامع تجارت است. با ایجاد این سامانه امکان دخل و تصرف و سوء‌استفاده‌های احتمالی کاهش می‌یابد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار