لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان تصویب شد

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور امشب در ششمین نشست کشوری دفاتر حمایت از حقوق زنان و کودکان دادگستری‌های سراسر کشور در مشهد اظهار داشت: عاملی که امروز برای ما در همه قوا و هر کجای ایران عزیز مورد دغدغه است، عزت و سربلندی کشور و نظام مقدس اسلامی است و این عزت در گرو کارآمدی تک تک دستگاه‌ها و ارگان‌هایی است که در این زمینه، مسئولیت و تکالیف قانونی دارند.

معاون رئیس جمهور افزود: عدالت روح اصلی انقلاب ما و نظام جمهوری اسلامی است و در سیره پیامبر (ص) و ائمه (ع) ما توجه به عدالت و توجه به اقشار آسیب پذیر و برنامه‌ریزی برای آن‌ها یکی از مهمترین رویکردهاست؛ انتظار می‌رود چه در بحث زنان یا کودکان که در معرض آسیب بیشتری هستند و بسیار با اهمیت است به یک ادبیات مشترک بین قوا برای همکاری در این زمینه برسیم.

ابتکار افزود: اکنون که در آستانه چهلمین سال تاسیس انقلاب اسلامی هستیم مهم است که قوای سه گانه و حتی بخش‌های غیر دولتی و خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها که نقش دارند با هم به ادبیات مشترکی برسیم، در این زمینه فصل‌الخطاب ما قانون اساسی است. در رویکرد‌ها و سیاست‌ها باید همکاری بیشتری بین قوه مجریه و قضائیه ایجاد کنیم و امیدوارم همکاری هم در جهت پیشگیری و کاهش جرایم و هم در کاهش آسیب‌ها موثر باشد.

وی ادامه داد: ستاد ملی زن و خانواده به عنوان ارگان فرا قوه‌ای که مدنظر مقام معظم رهبری نیز بوده در حوزه زنان و خانواده شکل گرفته و جلسه این ستاد با حضور رئیس جمهور در اسفند ۹۶ برای نخستین بار تشکیل شد، بسیار مهم است تا ساز و کار فرا قوه‌ای داشته باشیم تا بسیاری از رویه‌ها و سیاست‌ها را در آنجا هماهنگ کنیم.

معاون رئیس جمهور افزود: در این زمینه با قوانین و یا لوایحی که به ما کمک می‌کند و در حال حاضر یا در مجلس یا قوه قضائیه در حال تدوین و تصویب است کمک شایانی به ما می‌کند. لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس تصویب شد، این لایحه بسیار جامع و دستور کاری بسیار خوب و مشترک است و تعاریف مربوط به انواع خشونت‌ها را بسیار دقیق توضیح می‌دهد تا بتوانیم در حوزه کودک و نوجوانان کار کنیم.

ابتکار بیان کرد: لایحه‌ای که در حال طی کردن مراحل نهایی آن در قوه قضائیه است؛ لایحه تامین امنیت زنان که به طور خاص به خشونت و آسیب‌های علیه زنان و کودکان توجه دارد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: یکی از نکات مورد تاکید مقام معظم رهبری در اولین جلسه‌ای که دولت دوازدهم با ایشان دیدار داشتیم نیاز به قوانین جدید وعدم بازدارنده بودن قوانین فعلی و ضرورت اینکه باید قوانین جدید در این زمینه‌ها داشته باشیم اشاره فرمودند.

ابتکار افزود: یکی از برنامه‌های ما توان‌افزایی سازمان‌های مردم نهاد است؛ در این زمینه دو طرح در حوزه پیشگیری و فرهنگی داریم و اجرایی شده و آن طرح ارتقای تاب‌آوری فردی و اجتماعی در معاونت زنان ریاست جمهوری در ۳۰۰ نقطه پر آسیب در سطح کشور شروع شده که به ارتقاء سطح خودباوری، اعتماد نفس توان افراد در شناخت آسیب و مواجه با آن کمک می‌کند.

وی ادامه داد: امروز ۴۱ درصد کارمندان دولت خانم‌ها هستند، آقای روحانی در دولت، بخشنامه‌ای را از اول دولت دوازدهم ابلاغ کردند تا ۳۰ درصد از مناصب مدیریتی دولت براساس شایستگی و توانمندی در اختیار خانم‌ها قرار گیرد؛ خوشبختانه این سیاست در دولت در حال اجراست و امیدوارم این سیاست در قوه قضائیه با توجه به حضور موثر خانم‌ها بیش از گذشته شکل بگیرد؛ با توجه به نقش و نفوذ زنان در حل و فصل بسیاری از مسائل، مهارت گفتگو و حل و طرح ملی گفت‌وگوی خانواده یکی از محور‌های مهم تقویت و شکوفایی خانواده است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار