کربوهیدرات چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

کربوهیدرات چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ پروتئین ها، چربی ها و انواع کربوهیدرات از مهم ترین و اصلی ترین مواد مغذی ضروری برای انسان هستند. اما سوالی که بسیار مطرح می شود این است که کربوهیدرات چیست و چه فایده ای دارد؟ در پاسخ کلی می توان گفت که کربوهیدرات ها به تامین انرژی  لازم به بدن به ویژه سیستم عصبی و مغز کمک شایانی می کنند. این نوع ماده در بدن انسان به شکل گلوکز در آمده و انرژی مورد نیاز را فراهم می کند.

آشنایی با انواع مختلف کربوهیدرات ها

به صورت کلی می توان انواع مختلفی از کربوهیدرات ها را در دو نوع معرفی کرد که عبارت اند از؛

کربوهیدرات ساده کربوهیدرات پیچیده

اما این که کدام مواد خوراکی و غذایی دارای این نوع ها هستند را در ادامه بخوانید.

به چه کربوهیدرات هایی نوع ساده  گفته می شود؟

پیش از هر چیزی باید بدانید که در این نوع یک الی دو مولکول قند در ساختار شیمیایی وجود دارد و دارای دو زیر مجموعه مهم دی ساکاریدها و مونوساکاریدها هستند. اصلی  ترین کربوهیدرات های  مونوساکارید ها گالاکتوز، گلوکز و فروکتوز هستند و به صورت طبیعی می توان در بعضی از لبنیات ها و  میوه ها به آن ها دست یافت.  هم چنین قندهای تصفیه شده ( قند، آب نبات، شربت و... ) و غذاهای فرآوری شده حاوی این نوع هستند.  دی ساکاریدها نیز به مالتوز، لاکتوز و ساکارز  تقسیم بندی می شوند.

حتما بخوانید:  آنچه باید درباره خوردن کربوهیدرات در وعده شب بدانید!

کربوهیدرات چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

حتما بخوانید:  هیجان و اضطراب مصرف کربوهیدرات را بالا می برد!

چه زمانی کربوهیدرات به چاقی تبدیل می شود؟

کربوهیدرات های وارد شده به بدن با سرعت بالایی شکسته شده و به انرژی تبدیل می گردند ولی چنان چه بدن انسان در آن لحظه به انرژی ای نیاز نداشته باشد، چنین کالری ای در کبد آزاد شده و به چربی و در نتیجه چاقی منجر می شود. 

کربوهیدرات های پیچیده شامل چه مجموعه هایی می شوند؟

نشاسته و فیبر از معروف ترین نوع کربوهیدرات پیچیده هستند که در ساختار شیمیایی آن ها سه یا بیش تر از سه مولکول قند وجود دارد.  این دسته از این مواد مغذی نیاز به مدت زمان بیش تری برای هضم و جذب در بدن دارند. از جمله منابع غذایی که بسیار پر استفاده نیز هستند می توان به ماکارونی، برنج، نشاسته، حبوبات، نان، سبزیجات، غلات و ... اشاره کرد.  این نوع کربوهیدرات ها به علت آن که سریع به انرژی تبدیل نمی گردند بسیار کم تر موجب اضافه وزن در بدن می شوند.

نکته!

استفاده از کربوهیدرات ها چنان چه بیش از اندازه مورد نیاز باشد موجب چاقی خواهد شد و فرقی نمی کند که نوع ساده یا پیچیده مصرف کنید.

حتما بخوانید:  کربوهیدرات هایی که نباید از مصرفشان غافل شد!

کربوهیدرات چیست و چه فوایدی برای بدن دارد؟

حتما بخوانید: دریافت 150گرم کربوهیدرات در افراد دیابتی الزامی است!

فواید کربوهیدرات  برای بدن و سلامتی

هر کربوهیدراتی اگر به اندازه و از نوع درست مصرف شود می تواند برای انسان مفید  و سلامتی اش ضروری باشد.  مهم ترین فایده های کربوهیدرات را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

سلامتی قلب

فیبر در کاهش کلسترول تاثیر به سزایی دارد . بر اساس تحقیقات انجام یافته  نیز  افرادی که در طول روز بیش از 16 گرم محصولات غلات کامل مصرف می کنند دارای کلسترول بد پایین تری در مقایسه با مصرف کنندگان داروی استاتین بدون غلات هستند.

بهبود سلامت ذهن انسان

بر اساس مطالعات انجام یافته کربوهیدرات به تولید سروتونین در مغز کمک شایانی می کند. به همین اگر دچار اضافه وزن هستید  استفاده از رژیم های حاوی کربوهیدرات برای تقویت و بهبود قدرت حافظه و تمرکز به شما توصیه می شود.

کاهش وزن از فواید کربوهیدرات خوب

کربوهیدرات خوب باعث چاقی نمی شود.  از جمله نوع خوب کربوهیدرات ها شامل محصولات گندم کامل، چند غله و سبزیجات می گردد.  دریافت کردن فیبر لازم برای بدن در رژیم های کم کربوهیدرات بسیار دشوار است.  فیبر خوراکی موجب احساس سیری در شما می شود و در کل نیز از دسته غذاهای کم کالری است.

برای داشتن برنامه غذایی و زندگی سالم و شاد و بهره مندی از کربوهیدرات خوب خوردن غلات کامل و سبزیجات به صورت روزانه به شما توصیه می شود. با مصرف مناسب و به اندازه کربوهیدرات انرژی لازم برای انجام بسیاری از کارهایتان را به دست خواهید آورد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار