نبود الگوی کشت مناسب برای تولید محصولات کشاورزی/ تلاش متخصصان برای تعریف الگوی کشت

اسماعیل شهبازی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان در خصوص تعیین الگوی کشت برای تولید محصولات کشاورزی گفت: الگوی کشت بخش عمده‌ای از آمایش یک سرزمین است به طوریکه در تحقیقات به عمل آمده در خصوص آمایش سرزمین، باید به الگوی کشت توجه داشت.


وی در ادامه افزود: علاوه بر آگاهی‌های آمایشی در مورد الگوی کشت کشور باید از میزان مصرف و نیاز محصولات کشاورزی در کشور نیز آگاه بود.


این کارشناس کشاورزی با ذکر یک مثال بیان کرد: باید در نظر گرفت که ایران در سال مورد تحقیق به چه میزان سیب زمینی در مجموع نیاز‌های داخلی و خارجی نیاز دارد که با رعایت الگوی کشت هم از کشت زیاد، جهت هدر رفتن محصول و هم از کشت کم برای جلوگیری از کمبود و گرانی آن محصول جلوگیری کرد.


شهبازی با بیان اینکه بهره وری از علم الگوی کشت نیاز به مدت زمان طولانی دارد تصریح کرد: بهره وری از این علم تنها برعهده‌ی وزارت جهاد کشاورزی نیست وعوامل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در آن دخیل بوده به طوریکه زمین‌های حاصل خیز فراوانی در کشور بلا استفاده مانده است.


وی با بیان اینکه کشاورزان کشور علم کافی برای کشت محصولات کشاورزی را دارند، متذکر شد: در کنار علم کشاورزی آن‌ها اشتیاق و توانایی پذیرش هرگونه الگویی را دارند، زیرا اگر این الگو‌ها در کشور رعایت نشود در درجه اول این قشر زحمت کش، متضرر خواهند بود، پس در نتیجه کشاورزان نیازمند مشاورانی هستند که در این امر به یاری آنان برسد.


این کارشناس کشاورزی در انتها خاطرنشان کرد: در کشور متخصصانی وجود دارند که از علم الگوی کشت برخوردار هستند و به جرات می‌توان گفت که این دانشمندان ایرانی در جهان نام دار هستند و باید با ثبت قرار داد‌هایی ازسوی دولت از علم آن‌ها به نحو احسن استفاده کرد و همچنین برای این دانشمندان اشتغال ایجاد کرد.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار