قبل از انقلاب صنعت نفت توسط خارجی‌ها اداره می‌شد

خبرگزاری تسنیم: محمدعلی خطیبی، نماینده سابق در اوپک در مصاحبه با رادیو در خصوص توسعه، پیشرفت و آبادانی جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی در حوزه نفت گفت: نکته اصلی که می‌توان به عنوان بحث مهم بعد از انقلاب به آن اشاره کرد خودباوری بود که در کارکنان صنعت نفت به وجود آمد.

وی افزود: قبل از انقلاب صنعت نفت عمدتا توسط خارجی‌ها اداره می‌شد و حدود ۱۸ هزار مستشار داشتیم که بخش‌های مختلف نفت در اختیار آن‌ها بود، اما فرزندان این مرز و بوم با همت و تلاش این صنعت را به دست گرفتند و بخش‌های مختلف اکتشاف، صادرات، پتروشیمی و گاز را مدیریت کردند.

نماینده سابق ایران در اوپک ادامه داد: در شرایط سخت تحریم خودباوری موجب شد این صنعت توسط ایرانی‌ها اداره و مدیریت شود و بدون نیاز و وابستگی به خارجی‌ها بتوانیم روند رو به رشدی را در این صنعت تا به امروز طی کنیم.

خطیبی در خصوص جایگاه اوپک بیان کرد: در حال حاضر ایران به عنوان یکی از اعضای تاثیرگذار اوپک است و ما سومین عضو تولیدکننده این سازمان هستیم.

وی توضیح داد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ما طرفدار قیمت‌های منصفانه در نفت بودیم و از طرفی هم با این موضوع که صادرات نفت با قیمت نازل به کشور‌های مصرف کننده باشد نیز مخالف بودیم که در مقابل ما بعضی کشور‌ها از سیاست سهم بازار دفاع می‌کردند.

نماینده سابق در اوپک گفت: یکی از دستاورد‌های پیروزی انقلاب اسلامی این بود که دولت موقت تصمیم گرفت تولید نفت را به سطحی برساند که زمان برخورداری از مزیت صادرات نفت طولانی‌تر شود و قرار بر این شد که تولید ۵ میلیون بشکه‌ای ادامه پیدا نکند که بتوانیم با تولید کمتر زمان بیشتری مزیت صادرات را داشته باشیم.

خطیبی تصریح کرد: این عامل و همچنین اعتصابات در صنعت نفت موجب شد که در آن زمان قیمت نفت به شدت افزایش پیدا کرد و این افزایش قیمت در بدو پیروزی انقلاب اسلامی ایران به شوک اول نفتی معروف است که در این راستا قیمت نفت از حدود ۸ دلار به ۳۴ دلار رسید و این افزایش قیمت در تاریخ به دلیل پیروزی انقلاب اسلامی ایران ثبت شده است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار